Rubriky
iRevír

Jak vybrat správné prkénko na krájení a prodloužit jeho životnost?

Prkénko na krájení potřebujeme téměř každý den, ať už si připravujeme snídani, oběd nebo večeři. Pokud tedy denně používáme prkénko na krájení, je důležité zvolit správné prkénko a pečovat o něj, aby nám dobře sloužilo a nepřinášelo riziko zdravotních komplikací.

Jaké prkénko zvolit?

Při výběru prkénka na krájení bychom měli vzít v úvahu několik faktorů.

Začněme materiálem. K dispozici jsou prkénka z více druhů materiálů – dřevo, plast, sklo, či bambus. Z těchto materiálů je nejvhodnější dřevo, jelikož má antibakteriální vlastnosti a nezanechává škrábance na noži. LaBotte.cz nabízí i prkénka s antibakteriálním nanomateriálem Memove, který zabraňuje množení bakterií na prkénku.

Dalším faktorem je velikost prkénka. Zvolte prkénko s takovou velikostí, kterou budete běžně potřebovat. Příliš malé prkénko vám bude při přípravě jídel komplikovat práci, příliš velké prkénko zase zabere příliš místa v kuchyni.

Důležitým faktorem je také tloušťka prkénka. Prkénka jsou k dostání v různé tloušťce, v obecném případě čím je prkénko silnější, tím je odolnější a delší životnost má. Na druhé straně příliš silné prkénko vám může zkomplikovat práci – pokud například krájíte cibuli nebo jiné malé kousky, bude vám na silném prkénku klouzat a bude obtížnější udržet stabilitu.

Jak o prkénko správně pečovat?

Aby nám prkénko na krájení dobře sloužilo, musíme o něj pečovat.

Prkénko pravidelně očistěte. Stačí ho opláchnout vodou, pokud je potřeba použijte jemný detergent. Dbejte na to, aby nebylo prkénko dlouhodobě mokré, jelikož to může způsobit degradaci a zhoršení materiálu.LaBotte.cz doporučuje také použití speciálních přírodních olejů pro ošetření dřevěných prkének. Tato oleje zlepšují vodoodpudivost a tím prodlužují životnost prkénka.

V žádném případě nepoužívejte prkénko na krájení masa a zeleniny zároveň – riziko znečištění a následného přenesení bakterií z masa na zeleninu je příliš vysoké. Používejte různá prkénka pro různé druhy potravin.

Prkénko neskladujte pod hromadou jiných kuchyňských pomůcek, protože by vám mohlo být obtížné ho najít a mohlo by dojít k jeho mechanickému poškození. Ideální je prkénko uložit někam na viditelné místo.

Krájení na prkénku může být běžnou a každodenní činností, ale důležité je myslet i na to, jak pečujeme o prkénko, abychom si zajistili jeho co nejdelší životnost a minimalizovali riziko zdravotních komplikací.